Godišnji program ustanove za 2008. godinu
GODIŠNJI PROGRAM ZAŠTITE, ODRŽAVANJA, OČUVANJA, PROMICANJA I KORIŠTENJA ZAŠTIĆENIH PODRUČJA KOJIMA UPRAVLJA JAVNA USTANOVA ZA UPRAVLJANJE ZAŠTIĆENIM PRIRODNIM VRIJEDNOSTIMA NA PODRUČJU KRAPINSKO-ZAGORSKE ŽUPANIJE ZA 2008. GODINU
I. UVOD
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko – zagorske županije (u daljnjem tekstu: Ustanova) osnovana je Odlukom Županijske skupštine sukladno odredbi članka 202. stavak 3. Zakona o zaštiti prirode («Narodne novine» broj 70/05.).
Zadaća je Ustanove da obavlja djelatnost zaštite, održavanja i promicanja zaštićenih područja i prirodnih vrijednosti u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara, te nadzire provođenje uvjeta i mjera zaštite prirode na područjima kojima upravljaju. Na području Krapinsko – zagorske županije u ovom trenutku je zaštićeno ukupno 15 objekata u kategorijama spomenik prirode, značajan krajobraz i spomenik parkovne arhitekture koji obuhvaćaju površinu od 159,6 km2
Pored toga na području Krapinsko-zagorske županije nalazi se i 27% teritorija parka prirode Medvednica kojim upravlja Javna ustanova «Park prirode Medvednice» koju je osnovala Vlada RH. Prostornim planom Krapinsko – zagorske županije previđena je zaštita većeg broja novih prirodnih vrijednosti.
Ovim programom Ustanova tijekom 2008. godine predviđa, nakon početka rada sredinom 2006. godine i početnih organizacijskih radnji koje su bile neophodne za funkcioniranje, održivo upravljanje prostorom i zaštićenim prirodnim vrijednostima na području županije kao vrijednosti od posebnog interesa.
Tijekom 2007. godine osiguran je prostor, sredinom godine zaposlen stručni savjetnik te krajem godine raspisan i natječaj za još jednu stručnu osobu (stručnog suradnika), kao i osigurano službeno vozilo.
II. GODIŠNJI PROGRAM ZAŠTITE, ODRŽAVANJA, OČUVANJA, PROMICANJA I KORIŠTENJA ZAŠTIĆENIH PODRUČJA
Programom se obuhvaća sukladno odredbama članka 76. Zakona o zaštiti prirode i članka 16. Statuta Ustanove pet osnovnih djelatnosti Ustanove, i to: zaštita, održavanje, očuvanje, promicanje, korištenje zaštićenih prirodnih vrijednosti.
1. ZAŠTITA I MJERE ZAŠTITE
Programom mjera i aktivnosti u zaštiti zaštićenih dijelova prirode i prirodnih vrijednosti tijekom 2008. godine nastaviti će se dosadašnje aktivnosti na zaštiti i provedba mjera zaštite u već proglašenim dijelovima prirode na području Krapinsko – zagorske županije i koja su gotovo sva do sada bila jako zapuštena a dijelom i devastirana, te započeti sa sustavnim upravljanjem zaštićenim prirodnim vrijednostima, ugroženim prirodnim staništima, divljim svojtama i područjima Nacionalne ekološke mreže u županiji.
Osnovne aktivnosti u cilju zaštite tijekom godine će se usmjeriti na sprečavanju daljnje degradacije zaštićenih područja uz provođenje stručnog nadzora i utvrđivanja promjena nastalih djelovanjem zbog utjecaja različitih faktora. Do formiranja nadzorničke službe i stalnog nadzora Ustanova će nadzor obavljati kroz redovno (mjesečno, tjedno) foto-dokumentirano praćenje.U tom cilju krajem prošle godine realiziran je i prvi projekt biološko-ekološkog i prostornog vrednovanja zaštićene prirodne vrijednosti u Mariji Bistrici, te se tijekom 2008. godine planira nastaviti sa istim projektima i u drugim zaštićenim prirodnim vrijednostima kao osnovicom za uređenje i vraćanje njihovog temeljnih vrijednosti na osnovi kojih su i zaštićeni.
Valja, kao posebno važno, naglasiti da je krajem 2007. godine Vlada RH donijela Uredbu o proglašenju ekološke mreže („Narodne novine“ broj 109/07.) sa ciljem očuvanja i održavanja ili uspostavljanja povoljnog stanja ugroženih i rijetkih stanišnih tipova i/ili divljih svojti, a čija se zaštita provodi provođenjem propisanih mjera zaštite i uvjeta zaštite prirode. Ovom Uredbom područjima ekološke mreže koja se nalaze izvan zaštićenog područja dana su na upravljanje županijskim Ustanovama koje su time dobile ogroman zadatak u njihovoj provedbi. Da je uspostava ekološke mreže važan i obiman posao pokazuje i podataka da bez uspostave mreže NATURA 2000, koja je njezin nastavak, nema ulaska u punopravno članstvo EU.
Ekološkom mrežom obuhvaćena su slijedeća područja u Krapinsko-zagorskoj županiji:
– područje čitave Županije za ptice zlatovranu i rusi svračak
– Macelj – Kal
– Macelj – Trubeljak
– Vršni dio Ivančice
– Strahinjčica
– Rijeka Sutla
– Livada Hunjka
– Medvednica
Za područja koja ulaze u Nacionalnu ekološku mrežu posebno su propisane Smjernice za mjere zaštite područja ekološke mreže i iste se primjenjuju na sve fizičke i pravne osobe koje na tim područjima koriste prirodne dobra i obavljaju radnje i zahvate. Uredbom je također propisana obveza da se u dokumente prostornog uređenja i planove gospodarenja prirodnim dobrima unose podaci o zadiranju u područje ekološke mreže. Uspostava ekološke mreže zahtijevat će od županijskog službi za prostorno planiranje i građenje kao i jedinica lokalne samouprave, te korisnika prirodnih dobara da se strogo pridržavaju propisanim mjera zaštite iz Uredbe kako bi se odgovorno pristupilo međunarodno prihvaćenim obvezama. U tom smislu Ustanova će u suradnji sa stručnim institucijama organizirati prezentaciju i stručno upoznavanje sa glavnim odrednicama Uredbe i načinom postupanja korisnika prostora na proglašenim područjima kako bi se što manje utjecalo na ciljeve zaštite.