Hotel za korisne kukce

Zbog sve veće upotrebe pesticida, u prirodi ima sve manje kukaca. Posebno su važni korisni kukci koji smanjuju broj štetnika i bolesti, prirodni oprašivači koji povećavaju prinose te na taj način vračaju prirodnu ravnotežu i čuvaju biološku raznolikost.
Kako privući takve kukce?
Tako da im napravimo zaklon od niskih temperatura zimi, tj. tako da im sagradimo hotele za kukce.
Koji su korisni kukci?
* Bubamare su jedne od najbitnijih predatora u vrtu i voćnjaku. Ličinke i odrasle jedinke bubamare hrane se lisnim ušima, koje često mogu napraviti velike štete biljkama. Ličinka bubamare na dan pojede i do 600 biljnih ušiju.
* Solitarne pčele vrijedni su oprašivači voćnjaka, koje ne žive u košnicama kao pčele medarice, ne roje se, nego žive samostalno i sve rade same. Učinkovitost pri oprašivanju voćaka jedne ženke solitarne pčele može se usporediti s učinkovitošću 120 letačica medonosne pčele.
* Osolike muhe su korisne u vrtu jer se hrane lisnim ušima, a pritom su i veoma efikasni oprašivači.
* Zlatooka ili mrežokrila osim lisnim ušima, hrani se jajima leptira i grinja te štitastim ušima i resičarkama.
* Uholaža se hrani biljnim ušima, krvavim ušima, grinjama i jajima leptira te je zbog toga od osobite važnosti njezina prisutnost u voćnjaku i vrtu.
Kako napraviti hotel za kukce?
Izgradnja hotela je prilično jednostavna – potrebno je napraviti drvenu konstrukciju koju ispunite raznim pogodnim elementima s rupama gdje se kukci mogu skloniti: stare cigle s rupama, drvene grane u koje se izbuše rupe promjera 8-12 mm, šupljikave biljke koje se narežu i poslože između drvenih blokova (bambus, trstika), suha trava, suho lišće, kora drveta, slama, češeri i sl. Što su materijali raznolikiji, to ćete privući više različitih kukaca u hotel. Poželjno je napraviti i vodonepropusni krov. Hotel za korisne kukce preporučljivo je okrenuti prema jugozapadu ili jugoistoku na zaštićenom i natkrivenom mjestu.